Pytanie:
Jak określić, czym jest dieta paleo?
wdypdx22
2011-03-31 21:52:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przed wynalezieniem rolnictwa ludzie żyli w różnych klimatach, ekosystemach i środowiskach. Czym właściwie jest dieta „paleo”?

Na przykład w pewnym momencie przed powstaniem rolnictwa żyli ludzie „paleo”, którzy jedli zboża. Pierwsi zjadacze zboża byli bez wątpienia łowcami-zbieraczami, którzy przypadkowo mieszkali w regionie, w którym ziarno było „zebranym” źródłem pożywienia. Innym przykładem jest znajomy, który przestrzega diety paleo, ale je duże ilości piersi z kurczaka bez kości i skóry. Wydaje mi się to dziwne, ponieważ z tego, co rozumiem, myśliwi-zbieracze nie ograniczali się do mięsa z piersi.

Czy istnieje link, który może dobrze wyjaśniać, czym dokładnie jest dieta paleo?

Zatem dieta „paleo” nie jest w rzeczywistości dietą „paleo”? Wygląda na to, że współczesna interpretacja diety „paleo” nie jest dietą łowiecko-zbieracką, ale taką, w której spożywa się bardzo mało przetworzonej żywności. Wydaje się, że jest to zgodne z [pomysłami Michaela Pollana] [1]? Tylko pytam? [1]: http://michaelpollan.com/books/food-rules/
Rada Pollana jest lepsza niż 99% Amerykanów, którzy je, ale nie dostrzega żadnego problemu ze zbożem i jest nieco negatywna dla mięsa. Dodam, że rada „paleo” często obejmuje przerywany post i ćwiczenia interwałowe lub ćwiczenia o wysokiej intensywności, a nie długie godziny cardio o niskiej intensywności.
Ponieważ nie jest to odpowiedź sama w sobie, zostawię to jako komentarz. Kurt Harris podziela podobne wyznanie co do nieodłącznej surowości słowa „paleo” i ukuł własne, bardziej odpowiednie dla sytuacji, termin, który nazywa „archevore”. Być może byłoby to dla ciebie bardziej interesujące. http://www.archevore.com/panu-weblog/2011/4/9/is-the-archevore-really-mellivora-capensis.html
Poza tematem zgodnie z [FAQ], ponieważ zmiana zakresu witryny wykluczyła pytania niezwiązane z ćwiczeniem.
Cztery odpowiedzi:
#1
+3
Adam Crafter
2011-04-04 20:47:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedno z bardziej dostępnych (i mniej dogmatycznych) podejść można przeczytać tutaj: http://www.marksdailyapple.com/primal-blueprint-101/

Istnieje wiele odmian idei Evolutionary Eating, więc ścisła definicja „to jest PALEO” będzie trudna do znalezienia.

http: //www.paleonu .com / panu-weblog / 2011/3/30 / paleo-20-a-diet-manifesto.html to dobry pogląd na to, w co może ewoluować ruch Paleo ....


Wklejam tutaj odpowiedź, którą napisałem dla Paleohacks.com w odniesieniu do której BOOK była dobrym pierwszym wprowadzeniem do Paleo.


To naprawdę zależy od stylu uczenia się i historię docelowego czytelnika.

Czy po prostu szukają solidnego podejścia w zabawnym (trudnym do miłości) formacie? Robb Wolf's Rozwiązanie Paleo: Oryginalna dieta człowieka

Mają skłonność do nauki, ale chcą tylko przeglądu? Gary Taubes ” Dlaczego przytyjemy: i co z tym zrobić

Mają skłonność do nauki, ale chcą wszystkich szczegółów? Good Calories, Bad Calories: Fats, Carbs, and the Controversial Science of Diet and Health

Potrzebują przyjaznej, łatwo dostępnej wersji. The Primal Blueprint Marka Sissona: przeprogramuj swoje geny, aby bez wysiłku schudnąć, żywy zdrowie i bezgraniczna energia

Osobiście zacząłem od pracy i strony internetowej Sissona, a potem zagłębiłem się w GCBC i pokochałem to ... ale jestem wielkim maniakiem nauki.

Dałbym Sissona moim (nie przesiąkniętym nauką) krewnym, a resztę przedstawiłbym w artykule „ Dlaczego przytyjemy ” Taubesa.

Nie zapomnij powiedzieć im, że to pierwszy krok naprzód i początek wspaniałej podróży.

Wow, łatwo na kursywie, poważnie szkodzi czytelności Twojej odpowiedzi!
Dziękuję Ci. Odnośniki do książek są bardzo przydatne i właśnie dodałem trzy z nich do mojego koszyka na Amazon. Bardziej przydatna wiedza na mojej drodze do mojej osobistej „Wielkiej Zjednoczonej Teorii Żywienia”. :-)
#2
+2
Phil Quinn
2011-03-31 22:34:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest wiele zasobów, których używam do tego, ale bardzo trudno jest znaleźć zwięzłe źródło, ponieważ wiele osób ma różne stopnie na to, na co pozwolą, od braku ustępstw (ścisłe paleo) do uwzględnienia nabiał i masło orzechowe i tym podobne (zwykle, gdy jest to paleo z nabiałem, używa się słowa „pierwotny”.

Niektóre zasoby:

http: //www.marksdailyapple. pl / - Marks Daily Apple (blog w stylu paleo (określa go jako „pierwotny”)

http://robbwolf.com/ - blog Robba Wolfa

Tutaj jest lista potraw, ale im więcej przeszukujesz list, tym więcej stwierdzasz, że są ze sobą sprzeczne w oparciu o to, jak paleo jest twórca listy.

Podsumowanie: Jedz chude mięso i warzywa, orzechy i nasiona, trochę owoców, trochę skrobi, bez cukru. Generalnie unikaj żywności w pudełkach (konserwantów i innych dodanych składników).

Nie sądzę, by „ścisłe paleo” i tym podobne były użyteczne. Wszystkich diet można przestrzegać ściśle lub nie, i myślę, że prawdziwym problemem jest to, że nie ma jednej prawdziwej „diety paleo”, ponieważ pierwsi ludzie jedli bardzo różnie w zależności od pory roku, miejsca i okresu.
Wystarczy zapytać, czy bardziej przypomina to jedzenie „bliskiej naturalnej żywności” niż „przetworzonej żywności”?
Ten [link] (http://altmed.creighton.edu/Paleodiet/Foodlist.html) mówi, aby unikać roślin strączkowych. Czemu? Świeży bób jest całkiem niezły i nie wyobrażam sobie, żeby moi przodkowie paleo im odmawiali.
@wdypdx22 tak, to właściwie główny punkt diety. a rośliny strączkowe generalnie powodują zapalenie jelit.
#3
+2
JDelage
2011-04-04 20:27:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Paleo to zły wybór, ponieważ chodzi o zdrowe odżywianie, a nie o powtarzanie stylu życia. Celem jest spożywanie tego, do czego ewoluowaliśmy przez miliony lat.

Ziarna były powszechnie dostępne w naszej diecie tylko wtedy, gdy zaczynaliśmy rolnictwo, kilka tysięcy lat temu. Wcześniej nie mogły stanowić materialnej części diety. W rzeczywistości wiele współczesnych zbóż prawdopodobnie nie istniało do niedawna w kalorycznym formacie.

Osoby stosujące dietę paleo obawiają się orzechów i tłuszczu z kurczaka (a więc skóry) z powodu wysokiej zawartości kwasów omega-6 zadowolony. Nasza nowoczesna dieta jest znacznie bogatsza w kwasy omega-6 niż ta, którą jedliśmy przez miliony lat przed rozpoczęciem rolnictwa.

#4
+1
J. Win.
2011-04-02 07:37:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że najważniejsze jest to, czego NIE JESZ.

Zamiast próbować odtworzyć praktykę żywieniową jaskiniowca lub łowcy-zbieraczy z dowolnego regionu i okresu, który możesz sobie wyobrazić jako najważniejszy, trzymaj się tej praktycznej zasady: unikaj żywności, która nie jest dostępna bez przetworzenia i maszyn, LUB są prawdopodobnie powiązane ze współczesnymi „chorobami cywilizacyjnymi”.

Osobiście utrzymuję fruktozę, nasiona i oleje z nasion jako niewielką część mojej diety. Poza tym jem wszystko, co mi smakuje.

Oto dobre źródło: http://www.paleonu.com/get-started/To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...